Środa, 2021-05-19

Imieniny: Celestyny, Iwony

Logopedia

Na całokształt w rozwoju dziecka w dużej mierze wpływa komunikacja werbalna. Mowa jest atutem w nawiązywaniu kontaktów społecznych, stanowi narzędzie w zdobywaniu informacji, pozwala na wyrażanie własnych sądów, uczuć i upodobań. Zaburzenia i wady mowy w znacznym stopniu utrudniają osiągnięcie sukcesów w przedszkolu, szkole i dorosłym życiu.

Na zajęciach logopedyczntch prowadzone są ćwiczenia usprawniające aparat artykulacyjny (żuchwa, policzki, wargi, podniebienie, język). Ćwiczenia te mają na celu wypracowanie zręcznych i zamierzonych ruchów narządów artykulacyjnych. Są one potrzebne nie tylko dzieciom przejawiającym wady wymowy, ale także dzieciom, u których rozwój mowy przebiega prawidłowo. Ćwiczenia te przeprowadzane są głównie w formie zabawowej i zadaniowej. W trakcie zajęć prowadzone są także ćwiczenia oddechowe, które mają na celu pogłębienie oddechu, rozruszanie przepony, wydłużenie fazy oddechowej a także zapobieganie takim niepożądanym zjawiskom jak arytmia oddechowa, mówienie na wydechu, kolizja między rytmem oddychania a strukturą wypowiedzi. Prowadzone są także ćwiczenia ortofoniczne, które mają na celu wykształcenie u dzieci odpowiedniej wysokości i umiejętności właściwego stosowania natężenia głosu w czasie mówienia.